O nas » Panteon Radzynia Wyklętego
Jan Tracz "Kłos"

Jan Tracz "Kłos" - żołnierz ZWZ-AK i WiN od maja 1940 r. Od 1942 r. komendant placówki w Stoczku w Rejonie I Obwodu Radzyń AK. Po zdekonspirowaniu przez Niemców, od jesieni 1943 r. służył w OP 35 pp AK "Muellera" w lasach konkolewnicko-turowskich.

Absolwent Szkoły Podoficerskiej AK w Małaszewiczach. Uczestnik Akcji "Burza" w powiecie radzyńskim, na własną rękę wraz z grupą akowców bezskutecznie próbował przebić się do powstańczej Warszawy. Po dotarciu na Pragę, nie mieli możliwości przeprawić się przez Wisłę i wrócili na Podlasie.

"Kłos" pozostał w konspiracji. Pełnił funkcję zastępcy ppor. Henryka Potasińskiego "Skóry" - komendanta Rejonu I w Obwodzie Radzyń WiN. Ciężko ranny w 1946 r. przez UB, został odbity ze Szpitala Powiatowego w Radzyniu Podlaskim przez towarzyszy broni na rozkaz Komendanta Rejonu 6 WiN Antoniego Grochowskiego "Kuli". W akcji odbicia udział wzięli: Hipolit Tchórzewski "Sowa", Stefan Niewęgłowski "Szczupak", Aleksander Klembowski "Szczygieł", Aleksander Mróz "Wiosna" oraz Fryderyk Kwiatkowski "Kwiatek".

Po rekonwalescencji wrócił na wczesniej zajmowane stanowisko.

 

 
© 2018 win-radzyn.pl | Tworzenie stron internetowych