O nas » Panteon Radzynia Wyklętego
Aleksander Mróz "Wiosna"

Aleksander Mróz ps. „Wiosna”, st. strz. WiN, ur. 17.06.1925 r. w Niewęgłoszu. Do AK zwerbowany jesienią 1944 r. przez Jana Pontusza, komendanta 4 drużyny VI rejonu (gm. Biała) Obwodu Radzyń Armii Krajowej w Niewęgłoszu. Po rozwiązaniu AK w strukturze ROAK i WiN. Był st. strzelcem. W 1945 r., po rozwiązaniu 4 drużyny AK z powodów braków kadrowych, został st. strz. w  3 drużynie Lichtach pod dowództwem plut. Stanisława Niewęgłowskiego „Podbipięty” . Drużyna wchodziła w skład VI Rejonu ROAK, potem WiN, pod dowództwem Stefana Grabelskiego ps. „Oko” (wcześniej „Olsza”).

Najważniejsza akcja, w jakiej brał udział, to odbicie rannego Jana Tracza „Kłosa” ze Szpitala Powiatowego w Radzyniu Podlaskim 24 marca 1946 r.

Aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim 13 maja 1946 r. Na ścianie celi radzyńskiego aresztu UB znajduje się inskrypcja wyryta jego ręką z datą: 18 V 46. Następnie przewieziony na Zamek Lubelski. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie skazany na 5 lat więzienia. Po zastosowaniu warunków amnestii karę skrócono do 3 lat, które odsiedział w więzieniach w Lublinie i Rawiczu.

 

 

 
© 2018 win-radzyn.pl | Tworzenie stron internetowych