O nas » Aktualności
Projekcja filmu "Major Zapora" i spotkanie jego autorką dr Ewą Kurek

Wspólnie z Grupą Radzyń Wyklęty oraz ONR Radzyń Podlaski zapraszamy na radzyńską projekcję filmu "Major Zapora" połączoną ze spotkaniem z jego reżyserem i scenarzystą panią dr Ewą Kurek. Projekcja będzie miała miejsce w czwartek 4 grudnia w sali parafialnej w dolnym kościele MBNP w Radzyniu Podlaskim, godz. 19.00.

 

Hieronim Dekutowski "Zapora",  jako 21-letni ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej, przedostał się do Francji, był żołnierzem 2 Dywizji Strzelców Pieszych. W Wielkiej Brytanii przeszedł szkolenie "cichociemnych", jesienią 1943 r. został przerzucony do kraju. Był oficerem AK, dowodził kilkoma oddziałami, w tym oddziałem dywersyjnym Kedywu w Inspektoracie Rejonowym Lublin-Puławy AK. Po wkroczeniu Sowietów, dowódca wszystkich oddziałów podziemia antykomunistycznego w lubelskim Inspektoracie WiN

Aresztowany przez UB jesienią 1947 r. Podczas wielomiesięcznego śledztwa bestialsko katowany. Ubecy wyrwali mu paznokcie, wybili zęby, połamali palce, pogruchotali żebra. Dostał siedmiokrotną karę śmierci. Rozstrzelany, dla dodatkowego upokorzenia w mundurze Wehrmachtu, 7 marca 1949  r. w Warszawie. Komuniści zakopali jego ciało w nieoznaczonym dole. 

 

W 2012 r. szczątki "Zapory" zidentyfikowała ekipa IPN prowadząca prace badawcze na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach.

 

 
© 2018 win-radzyn.pl | Tworzenie stron internetowych